13 Březen 2017 u MeetFactory ve městě Prague.

tracking.php?code=tQIZXD8LDd0D1Ve10J3Z6j

— for english scroll down —

Další díl z cyklu projekcí autorských dokumentů z distribuce KineDok představí v Galerii MeetFactory dva dokumentární snímky: Vyšší řád a Oni. Promítání bude předcházet komentovaná prohlídka výstavy Universal Hospitality 2.

Dva pohledy na jednu krizi ještě předtím, než se na ni vrhla média – uprchlíci… A dvě odlišné dokumentární formy – pozorování a pohádka!

Vyšší řád(2013, režie: Viktor Oszkár Nagy, András Petrik, 50 minut)
Subotica a oblast kolem srbsko-maďarské hranice je poslední zastávkou asijských a afrických imigrantů před vstupem do Schengenského prostoru. Převaděči je sem přivedou ze vzdálených domovů obvykle za 10 000 EUR, další pak za ještě větší peníze připravují překročení jedné z nejsledovanějších hranic. Nekomplikovaný přechod do Maďarska a dále nikdo nezaručí. Cílem obvykle bývá Rakousko nebo Německo, kde už čekají přátelé či rodina. Maďarsko je ale “velký problém”.

Oni (2015, režie: Krisztina Meggyes, 28 minut)
Vámosszabadi byla malá, bohatá a poklidná maďarská vesnička. Ale pak náhlá událost narušila pokoj obyvatel – v roce 2013 byl vybudován uprchlický tábor vzdálený jen pár kilometrů. Vesničané začali velmi silně protestovat. Čelili stejným problémům jako zbytek světa jen pár měsíců poté. Nová situace přinesla otázky týkající se tolarance, strachu z něznámého a z migrace. A odhalila další, skrytý problém. Ve vesnici bydleli dva druhy lidí: převážně starší, původní vesničané, kteří přijali přítomnost cizinců a mladší, bohatí přistěhovalci, kteří byli jen stále víc naštvanější a považovali cizince za zbytečný risk, který nechtěli podstoupit.

Vstupné na projekci 60 Kč.

//

Guided tour of the Universal Hospitality 2 exhibition and screening of documentary movies in co-operation with KineDok platform.

Superior Orders(2013, directors: Viktor Oszkár Nagy, András Petrik, 50 minutes)
Masses are trying the illegal border crossing to reach the European Union. On the Hungarian side, some of the locals patrol the border of their villages and the EU as volunteer civil guards. On the other side a pastor from Subotica aids the survival of the immigrants ready to jump the border. The film was created within the project “Hide and Seek”, supported by the European Union`s European Refugee Fund.

Those (2015, director: Krisztina Meggyes, 28 minutes)
Vámosszabadi was a peaceful, wealthy village in Hungary until a sudden event disturbed the tranquility of the settlement: in 2013 a new refugee camp was established just kilometers away from their border. The villagers reacted strongly and started to protest, an activist group decided to do anything to get rid of the immigrants. This situation highlighted an other, hidden conflict. There are two different kinds of people in the village: the mostly older original villagers, and the younger, wealthy newcomers. Finally the villagers split into two parts: the older ones accepted the presence of the strangers, but the newcomers got more and more angry. They say that life has a natural risk, but having strangers walking in your street is not among those, that is an extra risk they do not want to take. In fact, this little village faced a difficulty that the rest of the world also did, only a few months later. The new situation brought up questions regarding tolerance, fear of the unknown and migration.

Entrance:
60 CZK for screening

Adresa: Ke Sklárně 15, Prague
KineDok v MeetFactory: Vyšší řád + Oni

Najít další události v Prague na Evensi!

Comments

comments